Voeding als medicijn | Volkoren afbakbroodjes | Nationaal Burgerberaad Klimaat | Voedselovergevoeligheid | Online (mis)informatie

Evidence based foodplatform – geschreven door diëtisten en wetenschappers
Instagram:
@iamafoodie.nl​

Hai Reader,

In deze nieuwsbrief:

Onlangs stond het in de krant: groente en fruit kunnen helpen een tweede hartinfarct te voorkomen. Een voedingswetenschapper promoveerde op dit onderwerp.

Dat voeding en leefstijl een belangrijke rol spelen in de preventie van ziekten is bekend, maar steeds vaker wordt onderzocht of voeding ook als ‘medicijn’ kan dienen. Hopelijk wordt het ooit de standaard!

Ik volg dit onderzoeksveld met veel interesse! Zo laat het ‘Plants for Joints’-programma van Wendy Walrabenstein zien dat een plantaardig voedingspatroon en leefstijlveranderingen artroseklachten kunnen verminderen. Het DIEGO-onderzoek onderzoekt de invloed van voeding op jicht. En diëtist Kirsten Berk van het Erasmus MC onderzoekt, samen met de Voedselapotheek, of gratis voedselboxen met gezonde, lokale producten diabetes kunnen verbeteren.

Ken of ben jij een onderzoeker op dit gebied? Ik hoor graag over jouw onderzoek. Het lijkt me leuk om een aantal van deze studies te noemen in ons nieuwe boek! (#spannend!)

​

Ir. Marijke Berkenpas
Diëtist voedingswetenschapper
​
​Founder Centrum voor ​Intuïtief Eten & I’m a Foodie​

BJ: Nationaal Burgerberaad Klimaat

In deze aflevering gaan we het hebben over het Nationaal Burgerberaad Klimaat. Afgelopen weekend was Jaap als een van de 50 deskundigen uitgenodigd bij het Burgerberaad om te praten over onderwerpen als kosten van het klimaatbeleid🌍, voeding 🥦 en gedragsverandering.

Wat zijn de verdere stappen die genomen worden na aanleiding van de opgedane inzichten en wanneer komen die tot stand?

Luister je mee? Klik dan op deze link!

Foodie favo #nosponjustfan

Volkoren afbakbroodjes

Ik ga weer een favoriet met jullie delen! 🎉 Vandaag… volkoren afbakbroodjes uit mijn favo e-book 🥖✨ #nosponjustfan
​
Kun je ervan uitgaan dat een product 100% volkoren is als er ‘volkoren’ op de verpakking staat? 🤔
​
Bij brood in ieder geval wel! Alleen brood dat uit 100% volkorenmeel bestaat, mag volgens de Warenwet ‘volkoren’ genoemd worden. Wist je dat per 1 juli 2022 elk brood moet worden aangeduid als wit, bruin of volkoren?
​
Een graankorrel bestaat uit drie delen: de meelkern, waar bloem van wordt gemaakt, de kiem en de zemel, het vezelrijke vliesje eromheen. Voedingsstoffen zoals vezels, ijzer en B-vitaminen zitten in de kiem en de zemel. Wanneer de hele graankorrel wordt gebruikt, noemen we dat volkoren.
​
Verschillende onderzoeken tonen aan dat volkorengranen gunstig zijn voor de gezondheid. Mensen die volkoren graanproducten eten, hebben een lager risico op hartziekten, darmkanker en diabetes. Bovendien verlaagt het eten van volkoren granen het LDL-cholesterol, wat weer goed is voor je bloedvaten.
​
Een makkelijke stap naar een gezonder eetpatroon is om een niet-volkoren variant te vervangen door een volkoren variant! Daar houden we bij I’m a Foodie van! Volkoren afbakbroodjes zijn heel dun gezaaid, maar het is altijd handig om ze op voorraad te hebben.
​
Benieuwd naar de andere Foodie Favo’s? 🛒✨ Check dan deze link voor de nieuwste versie van mijn favorieten e-book met meer dan 900 producten! 📖 Nu nog voor €17 (in plaats van €21!)

Masterclass special

Zin en onzin over voedingsovergevoeligheid

Heb jij te maken met een voedselallergie of -intolerantie 🥛🌾, of ken je iemand die hiermee worstelt? Voedselovergevoeligheid kan een grote impact hebben op je dagelijks leven, van het aanpassen van je eetgewoonten 🍽️ tot het vermijden van bepaalde sociale situaties. Er is veel misinformatie te vinden, waardoor het lastig is om de juiste keuzes te maken. Hoe weet je wat écht werkt bij het verminderen van je klachten? 🤔
​
In deze masterclass helpt de NL expert op dit gebied – diëtist en onderzoeker dr. Berber Vlieg – je om beter om te gaan met voedselovergevoeligheid. Leer hoe je klachten kunt verminderen of voorkomen ✅, hoe je een juiste diagnose laat stellen en wat wel (en niet!) helpt, zodat je met plezier en vertrouwen kunt genieten van eten 😋.
​
​Verder in deze masterclass:​
✔️ Kunnen voedselallergieën verdwijnen?
✔️ Moet je élk spoortje vermijden als je een voedselallergie hebt?
✔️ De zin en onzin van IgG-tests en andere alternatieve testen.
✔️ Hoe kies je de juiste koemelkvervanger voor je kind?
✔️ Heeft immuunversterkende voeding of immunotherapie zin bij allergieën?
✔️ FPIES: gemiste diagnostiek, ook bij volwassenen.
✔️ Heeft het zin om je te richten op histamine of FODMAPs?
✔️ Hoe zorg je goed voor je microbioom? 🦠
​
📅 Datum en tijd: Dinsdag 25 maart 2025, 12:00 – 13:30 uur (replay beschikbaar).
🖥️ Locatie: Online, gewoon vanuit huis of kantoor!
​
Wil jij meer grip krijgen op je voedselovergevoeligheid en weer met vertrouwen eten? Meld je aan via deze link!

Symposium #5: Tussen tafel en TikTok

// Voor professionals //

Online misinformatie: hoe houd je feiten centraal?

🚀 𝗟𝗮𝗮𝘁𝘀𝘁𝗲 𝗘𝗮𝗿𝗹𝘆 𝗕𝗶𝗿𝗱-𝘁𝗶𝗰𝗸𝗲𝘁𝘀 𝗯𝗲𝘀𝗰𝗵𝗶𝗸𝗯𝗮𝗮𝗿 𝘃𝗼𝗼𝗿 𝗵𝗲𝘁 𝘀𝘆𝗺𝗽𝗼𝘀𝗶𝘂𝗺 𝗧𝘂𝘀𝘀𝗲𝗻 𝘁𝗮𝗳𝗲𝗹 𝗲𝗻 𝗧𝗶𝗸𝗧𝗼𝗸! (actie t/m maandag 31 maart)

Ik werkte 12 jaar in een groot ziekenhuis zag talloze mensen met chronische ziekten die mogelijk voorkomen hadden kunnen worden door leefstijlveranderingen. Helaas wordt de focus op social media vaak verlegd naar 𝗵𝘆𝗽𝗲𝘀 𝗲𝗻 𝗾𝘂𝗶𝗰𝗸 𝗳𝗶𝘅𝗲𝘀, 𝘇𝗼𝗮𝗹𝘀 𝗱𝗲𝘁𝗼𝘅𝗲𝗻 𝗲𝗻 𝘀𝘂𝗽𝗽𝗹𝗲𝗺𝗲𝗻𝘁𝗲𝗻. Daarnaast is er veel misinformatie over voeding. Dit maakt het voor zowel consumenten als zorgprofessionals enorm verwarrend.

Sensationele koppen zoals”𝗠𝗲𝗹𝗸 𝗶𝘀 𝗱𝗼𝗱𝗲𝗹𝗶𝗷𝗸” 𝗲𝗻 “𝗠𝗮𝗿𝗴𝗮𝗿𝗶𝗻𝗲 𝗶𝘀 éé𝗻 𝗺𝗼𝗹𝗲𝗰𝘂𝘂𝗹 𝘃𝗲𝗿𝘄𝗶𝗷𝗱𝗲𝗿𝗱 𝘃𝗮𝗻 𝗽𝗹𝗮𝘀𝘁𝗶𝗰” duiken overal op. Hoe ga je als professional kritisch om met de enorme hoeveelheid online informatie? Hoe zorg je ervoor dat jouw communicatie betrouwbaar is en als zodanig wordt ervaren? 𝗠𝗼𝗲𝘁 𝗷𝗲 𝗼𝗻𝗷𝘂𝗶𝘀𝘁𝗲 𝗰𝗹𝗮𝗶𝗺𝘀 𝗮𝗰𝘁𝗶𝗲𝗳 𝘄𝗲𝗲𝗿𝗹𝗲𝗴𝗴𝗲𝗻, 𝗼𝗳 𝘄𝗲𝗿𝗸𝘁 𝗱𝗮𝘁 𝗷𝘂𝗶𝘀𝘁 𝗮𝘃𝗲𝗿𝗲𝗰𝗵𝘁𝘀? En hoe pas je zelf fact-checking toe op gezondheidsinformatie?

Daar gaan we dieper op in tijdens het symposium Tussen Tafel en TikTok! Ik ben ontzettend blij dat prof. dr. Rolf Zwaan (hoogleraar biologische en cognitieve psychologie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam) hier zijn inzichten over komt delen. Als expert in taalverwerking, geheugen en cognitie in het digitale tijdperk bespreekt hij hoe zorgprofessionals effectief kunnen omgaan met de (mis)informatie die online circuleert.

📅 Amersfoort, dinsdag 24 juni (ook via livestream te volgen)

🎓 Geaccrediteerd door: ADAP (5,5), BGN (8), BLCN (5,5)

🔥 Early Bird t/m 31 maart!

​iamafoodie.nl schrijf je uit!

Copyright 2013 – 2024 I’m a Foodie

I'm a Foodie: collectief over voeding & gezondheid

Welkom op I'm a Foodie! Hier deel ik samen met nog 19 andere diëtisten en wetenschappers mijn kennis over voeding met je. Wij gaan misleiding tegen, onderbouwen onze artikelen met de laatste stand van de wetenschap én wij maken de vertaalslag naar de praktijk.

Eet als een expert 2.0

Voor dit boek zochten uit wat er klopt en wat niet, zodat jij nooit meer hoeft te twijfelen. Met keuzehulpen die je in de supermarkt meteen gebruikt en 110 recepten. Geen dieet, geen verboden lijstjes, maar een genuanceerd wetenschappelijk verhaal. Hét basisboek over wat nu echt gezond is!

Jouw persoonlijke voedingsbuddy via WhatsApp

Atleet Buddy

Lees meer van I'm a Foodie

Blogs

  • Mijn ​Favorieten editie 4.0​ is uit | vezelrijke rijst van haver | volkoren pizzaboden | sambal zonder zout | kombucha zonder suiker | gemberstukjes in pot | Pompoenpuree uit blik | kant-en-klare curry zonder zout

  • Broodje Jaap: overnight oats | Broodje Jaap: de gezondste generatie ooit | Wat een lief bericht! ” Infographics gratis bij 20 boeken | Volgende week: symposium

  • Op welke plek staan we in de Bestseller60? 👀 (en een klein restje hardcovers)

Podcasts

  • Broodje Jaap!

    #253: Aspartaam en zoetstoffen: hoe zit het met de risico’s in Broodje Jaap! met prof. dr. ir. Jaap Seidell!

  • Broodje Jaap! _gezondste generatie

    #252: De gezondste generatie ooit: hoe dan? in Broodje Jaap! met prof. dr. ir. Jaap Seidell!

  • Broodje Jaap! _overnight oats

    #251: Overnight oats in Broodje Jaap! met prof. dr. ir. Jaap Seidell!

  • Broodje Jaap!

    #250: Suikerbelasting: vanaf 2030 betalen voor zoet? in Broodje Jaap! met prof. dr. ir. Jaap Seidell!